Jak správně určit velikost lyžařských bot?

MONDOPOINT = MP

Námi udávaná velikost např. MP 275 u produktu odpovídá velikosti MONDOPOINT 27,5 (275).

Velikost MP = MONDOPOIINT ve skutečnosti udává reálnou vnitřní velikost (délku stélky) lyžáku v milimetrech (např. MP 275 = délka stélky 275 mm), případně v centimetrech (např. MP 27,5 = délka stélky 27,5 cm).

Stačí si jen změřit reálnou délku chodidla a podle toho vybrat příslušnou velikost v MP.

Tuto velikost uvádíme z důvodu co nejpřesnějšího výběru správné velikosti pro zákazníka. POZOR nezapomínejte na možnost nesymetrie velikosti pravého a levého chodidla, řiďte se tedy velikostí většího z nich.

Jak vybrat lyže?

Před výběrem nových lyží je dobré, aby si každý odpověděl na pár otázek, díky kterým zjistí, jaký je typ lyžaře, a tím pádem i jaké lyže jsou pro něj vhodné.

Jak dobře umím lyžovat?

Nepodceňujte a nepřeceňujte svůj lyžařský um!!! Každý asi přibližně ví, jak umí lyžovat. Pokud jste začátečník měli byste mít měkčí lyži (kompozitové jádro), která není náročná na techniku. Jestliže umíte lyžovat dobře určitě je pro Vás  vhodná tvrdší lyže(dřevěně jádro, popř. vyztužené). Tvrdost lyže je dána materiálem jádra lyže. Měkčí lyže mají kompozitové jádro, naopak tvrdé lyže jsou většinou s jádrem dřevěným.

Kde budu lyžovat?

Pokud lyžujete převážně na upravené sjezdovce je pro Vás vhodná slalomka nebo obřačka - jsou velmi agilní a dobře drží na hraně. Pro celodenní pohodlné je vhodné zaměřit se na lyže all-round, all-mountain ,které mají větší plochu a lépe zvládají nerovnosti. Jestliže jezdíte hlavně v terénu, tak jsou pro Vás vhodné lyže z kategorie all-montain se šířkou kolem 80 mm a více.

Beru lyžování jako sport nebo jako rekreaci?

Pokud jste rekreační lyžař, který bere lyžování jako odpočinek, tak byste se měli zaměřit při výběru na měkčí lyže (kompozitové jádro), které nejsou náročné na techniku a fyzickou zdatnost lyžaře. Jestliže vnímáte lyžování jako sport a chcete se zlepšovat, tak potřebujete lyži  která Vám to umožní. Lyže musí být tvrdší (většinou dřevěné, popř. vyztužené titanalem apod.).

Jaký mám zvolit radius?

V minulosti byl rádius velmi diskutované téma. V současné době se rozmezí radiusu u komerčních lyží pohybuje v rozmezí 10 - 20m. Lyže s kratším radiusem do 13m (slalomky) jsou velmi „živé" a jsou určeny hlavně pro krátký oblouk. Lyže s radiusem 13 - 16m jsou vhodné pro většinu lyžařů- lyže lépe drží směr při přímé jízdě (na rozdíl od slalomek), ale zároveň je dostatečně ovladatelná. Lyže s radiusem nad 16 m jsou velmi klidné při přímé jízdě a vyhovuje jim delší oblouk. Vše záleží na Vaší technice jízdy- pokud umíte jezdit po hraně rozdíl v radiusu poznáte okamžitě. Naopak když jezdíte smýkáním, rozdíl v radiusu není tak zřejmý.

Jak moc mi záleží na barvě a designu?

S designem a barvou je to stejné jako se vším ostatním. Barva a design hraje při výběru jednu z hlavních rolí. Pokud  se Vám designově nebo barevně líbí určitý model lyží, bude se Vám na nich jezdit určitě lépe než na lyžích, které se Vám vůbec nelíbí. U něžného pohlaví a u dětí to platí dvojnásob.

Je nějaký rozdíl mezi dámskými a unisex modely?

Současné dámské modely jsou upravené tak, aby vyhovovaly zástupkyním něžného pohlaví.

Hlavní rozdíly:

  • Design a barvy
  • Změkčené a odlehčené jádro
  • Nižší hmotnost
  • Širší špička pro jednoduší zahájení oblouku
  • Vázání je posunuto dopředu - těžiště je také posunuto - lyže se lépe ovládají
Na jaké parametry se mám při výběru lyží zaměřit?

1.Šířka

Užší lyže jsou lepší na sjezdovku (rychlejší přehranění), širší lyže je vhodnější do terénu (větší plocha - lyže se neboří)

2. Délka

Kratší lyže mají menší rádius, jsou živější a ovládají se snadněji. Delší lyže, mají větší rádius, jsou klidnější a mají větší plochu- výhoda v terénu.

===============================================================================================

Doporučená délka k postavě

Radius

Šířka středu lyže v mm

Slalomka

-10cm až -20cm

do 13m

66 - 70

Obřačka

0cm až -10cm

nad 16m

66 - 70

All-round

0cm až -15cm

12m - 16m

68 - 75

All-mountain

0cm až -15cm

14m - 17m

75 - 90

Freeride

+5cm až -5cm

nad 15m

90 - 130

Freestyle

0cm až -15cm

nad 14m

80 - 90

Juniorské

-5cm až -15cm

do 13m

60 - 75

Dětské

-5cm až -15cm

do 10m

60 - 70

===============================================================================================

3. Rádius

Lyže skratším radiusem jsou více točivé, jednodušeji se ovládají, ale nedrží směr při přímé jízdě. Lyže s delším jsou přesným opakem: drží směr při přímé jízdě, jsou méně točivé a klidné při dlouhých obloucích.

4. Tvrdost lyže

Je dána materiálem jádra

Měkčí lyže mají kompozitové jádro

Tvrdší lyže mají jádro dřevěné, které často bývá zesíleno titanalem.

Dětské lyže

Pokud chcete, aby se vaše dítě naučilo rychle a dobře lyžovat, je velmi důležité vybrat odpovídající lyže. Určitě vybírejte lyže s dítětem, samo si vybere svůj oblíbený design ( medvídky, pejsky...). Většina lyží v této kategorii nemá žádné složitější konstrukční prvky a lyže jako taková by měla být velmi lehká s umožněním měkkého ohybu. Délka lyže by rozhodně neměla odpovídat výšce dítěte, ideálem jsou lyže až o 20 cm kratší, neboť poměrně dost usnadňují učení.

Juniorské lyže

Juniorské lyže se už v mnohém neodlišují od klasických lyží pro dospěláky. Krom začátečnických a lyží pro pokročilé obsahuje tato skupina i lyže pro malé závodníky. Konstrukce bývá zpravidla o něco pokročilejší, velmi často se na trhu objevuje dřevěné jádro s mnoha výztužemi. Lyže by stejně jako u předchozích kategorií nikdy neměla přerůst výšku dítěte, ale pokud tomu lyžařské schopnosti odpovídají, není problém zakoupit takové, které se od výšky liší jen o pouhých pár centimetrů. Jako příklad lze například uvést lyžaře, jehož výška je 140 cm. Správná lyže pro takové dítě by se měla pohybovat okolo 130 cm, ale pokud sáhnete po kratší, určitě neuděláte chybu.

Zboží přidáno do seznamu Oblíbených
Zboží přidáno k porovnání

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací